شماره خبر:  15078    تاريخ انتشار خبر:        ام مهر ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 4709 مرتبه تا کنون

 متن کامل مصاحبه دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور با شبکه تلویزیونی پرس تی وی

احمدی نژاد با بیان اینکه صدور قطعنامه‌ها سرعت پیشرفت ملت ایران را بیشتر می‌کند گفت: ملت‌ها به ما پیام دادند که ما مطلقا کاری به این تحریم‌ها نداریم، شما نگران نباشید ما هر کالایی که بخواهید، و به شما ندادند ما به شما ارزان‌تر می‌دهیم.

متن کامل مصاحبه دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور با شبکه تلویزیونی پرس تی وی به این شرح است:

در ابتدا درباره آخرین تحولات درباره موضوع هسته‌ای ایران و نامه این کشور به مسئول سیاست خارجی اروپا توضیح دهید؟

احمدی‌نژاد: چندی پیش قرار شد با پذیرش تبادل سوخت به سوی تعامل پیش رویم و با کنار رفتن بدبینی‎های دوطرفه، تقابل به تعامل تبدیل شود اما طرف مقابل مشکلاتی را پیش آورد که مسیر به این سمت نرفت اما همیشه برای تبادل آماده بوده‌ایم.


این وضعیت ادامه یافت تا این‌که آقای اوباما رئیس جمهور امریکا از رئیس جمهور برزیل و نخست وزیر ترکیه درخواست کردند که این دو با ایران صحبت کنند و راه تعامل و تبادل را دوباره باز کنند. این خواسته ما نیز بود. ما در تهران با این دو مذاکره کرده بودیم که نتیجه آن بیانیه تهران است. این بیانیه دارای چهارچوبی بسیار منطقی، قانونی و عادلانه برای دوستی و تبادل هسته‌ای است و بسیار روشن و شفاف هم هست. اما برخی از این نتیجه خوشنود نشدند و نخواستند چنین اتفاقی رخ دهد. دولت امریکا با همراهی انگلیس و برخی کشورها به جای پاسخ مثبت به این اقدام بسیار بزرگ و گام بلند ایران که حاضر شد مواد هسته‌ای را به خارج از این کشور بفرستد و با کسانی قرارداد ببندد که بارها توافق خود با ایران را به طور یک طرفه نقض کرده‌اند، دست به تصویب قطعنامه زدند.

هر چند این قطع‌نامه اثر گذار نیست ولی نفس این رویکرد بد است زیرا این کشورها هر زمان که منطقی ندارند فوراً دست به اسلحه می‌برند یا قطع‌نامه تصویب می‌کنند. این در حالی است که مناسبات جهانی را باید با منطق و گفت‎و‎گو حل کرد.


این قطعنامه در شرایطی تصویب شد که رژیم صهیونیستی کشتی کمک‌های انسانی را در دریای آزاد مورد هجوم قرار داده بود. این کشورها نسبت به رژیم اسرائیل عکس العملی نشان ندادند ولی با ایران که دست همکاری دراز کرده است چنین برخوردی کردند.

ما همان زمان زشتی این اقدام و بی‌اثر بودن اقدام این کشورها را به آنان یادآور شدیم و برای این‌که تنبیه شوند و یاد بگیرند چگونه با ملت‌ها رفتار کنند به آن‌ها گفتیم که تا نیمه ماه رمضان (اواسط سپتامبر) گفت‌و گو نمی‌کنیم.

بعد از آن بعضی از این کشورها در تماس خود با ما پذیرفتند که بعد از این زمان گفت‌و گو را آغاز کنند اما (کاترین اشتون) مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در 3 تا 4 ماه گذشته در پاسخ به تماس‌های آقای جلیلی برای مذاکرات جواب درستی نداده بود و گفته بود فعلا آمادگی برای مذاکره ندارد روز بعد از قطعنامه در مصاحبه و نامه خود برای مذاکره اعلام آمادگی کرد. آقای جلیلی در پاسخ ضمن اعلام آمادگی همیشگی ایران برای گفت‌وگو، یادآور شد که مذاکرات پس از زمان اعلام شده آغاز خواهد شد.

برخی از رسانه‌ها معتقدند ایران در پی تحریم‌های شورای امنیت و تحریم‌های یک‌جانبه اروپا و برخی کشورها، نامه اخیر خود برای مذاکره را ارسال کرده است؟

- به هیچ وجه. قبلا هم گفته‌ایم که این منطق که تصور کنند با صدور قطعنامه ما را وادار به مذاکره خواهند کرد از ابتدا شکست خورده است. ما از ابتدا همیشه گفت‌گو کرده و هیچگاه آن را تعطیل نکرده‎ایم. مذاکرات همیشه از جانب طرف مقابل زمانی که منطقی برای پاسخ نداشتند و می خواستند کاری غیرقانونی کنند، متوقف شده است.

این بار هم بلافاصله پس از قطعنامه، خانم اشتون که 3 ماه حاضر به مذاکره نبود اعلام کرد آماده گفت‌وگو است. آقای جلیلی هم در پاسخ گفتند ما آماده گفت‌و‌گو هستیم امارئیس جمهور به علت رفتار بدی که مرتکب شده اید مذاکرات را 2 ماه به تعویق انداخته است. این یعنی ما اواسط سپتامبر آماده گفت‌و ‌گو هستیم.

ما پیش از این قطعنامه هم آماده گفت‌و ‌گو بودیم اما آنچه مهم است مبنا و چهارچوب گفت‌و‌گو است. به نظر ما گفت‌و گو باید بر مبنای احترام و عدالت باشد. ما چهارچوب را در بسته پیشنهادی برای آنان مشخص کرده ایم که شامل مسائل بین‌المللی و دغدغه‎های مشترک جهانی است.

این کشورها می‌دانند که در صحنه واقعی نمی‌توانند ایران را به عقب نشینی وادار کنند و به همین علت در فضای خیال و خبرسازی می‌خواهند بگویند که ایران در این جریان یک قدم عقب نشینی کرده است. این رویکرد اشتباه است. لازم نیست هیچ کس عقب نشینی کند همه می‌توانند رو به جلو حرکت کنند ولی بر مبنای دوستی و صلح که در آن همه سود می‌برند و کسی ضرر نخواهد کرد.

شما گفتید ایران آمادگی دارد بر مبنای عدالت و تساوی در ماه سپتامبر مذاکرات را آغاز کند. سوال اول این است که آیا شما اعتقاد دارید که مذاکره با این شرایط رخ خواهد داد؟ سوال بعدی این است که شما گفته‌اید پرونده هسته‌ای بسته شده است اما اگر گروه 1+5 خواستار ادامه بحث در این باره باشد ایران تا چه حد حاضر به این کار است؟

ما گفته‌ایم که حاضریم از اواسط سپتامبر گفت‌و‌گو کنیم ولی چند شرط داریم. اولین شرط این است که باید کشورهای دیگری هم حضور داشته باشند. به چه دلیل ما باید فقط با 1+5 گفت‌وگو کنیم؟ این گروه چه مبنایی دارد و بر اساس چه قانونی تعیین شده است؟ اگر شامل 5 عضو شورای امنیت است پس آلمان این‌جا چه می‌کند؟ ما از حضور آلمان استقبال می‌کنیم ولی می‌گوییم به همان دلیلی که آلمان در مذاکرات حضور دارد کشورهای دیگری هم باید در گفت‌وگوها حاضر باشند.

شرط دوم این است که این کشورها نظر خود را درباره چند موضوع اعلام کنند. بگویند که نظر آن‌ها درباره بمب‌های اتمی رژیم صهیونیستی چیست؟ فقط در این حد پاسخ می‌خواهیم که با وجود این بمب‌ها موافقند یا مخالف؟ باید مشخص کنند که هدفشان از این مذاکرات دوستی است یا دشمنی؟ باید مشخص کنند که درباره ان‌پی‌تی و اصلاحاتی که در اجلاس نیویورک درباره آن انجام شده موافقند یا مخالف؟ آیا با همه این تغییرات موافقند؟ همینطور این کشورها باید اعلام کنند که در گفت‌و‌گو می‌خواهند از قانون منطق و عدالت پیروی کنند یا زور؟ آیا هر جا که استدلالی نداشتند از منطق پیروی می‌کنند یا دوباره متوسل به قطعنامه می‌شوند؟ پاسخ آنان به این سوالات فضای مذاکرات را مشخص می‌کند. هر پاسخی بدهند برای ما تفاوتی نمی‌کند زیرا ما مذاکرات را بر اساس این پاسخ‌ها تنظیم می‌کنیم ولی ترجیح ما این است که پاسخ‌های این کشورها منطقی باشد.

در زمینه موضوع هسته‌ای چیزی به نام پرونده هسته‌ای وجود ندارد. این نام ساخته دست این کشورها است. ما طبق قانون عمل می‌کنیم و بیشترین همکاری را با آژانس کرده‌ایم. تا امروز فوق قانون با آژانس همکاری کرده‌ایم تا جایی که آژانس تا امروز تمام اطلاعات هسته‌ای ما را بر خلاف قانون منتشر کرده است. ما هر گزارشی که به آژانس می‌دهیم روز بعد در رسانه‌های امریکایی منتشر می‌شود این امر صریحا بر خلاف قوانین است. آژانس باید اسرار کشورها را حفظ کند. ایران تنها کشوری است که اطلاعات هسته‌ای آن در روزنامه‌ها منتشر شده است. ما تا امروز در این باره اعتراضی نکرده‌ایم ولی این حق برای ما محفوظ است.

ادعاهای خلاف قانون این کشورها ( 1+5 ) بر ما تاثیری ندارد ما در زمینه مسائل بین‌المللی، دغدغه‌های مشترک و اختلافاتی که با یکدیگر داریم با این کشورها گفت‌وگو می‌کنیم. من حتی اعلام کردم آماده‌ام با آقای بوش گفت‌وگو کنم. با این که به علت شخصیت ویژه‌اش کسی حاضر به مذاکره با وی نبود. سال گذشته گفتم حاضرم با آقای اوباما هم مذاکره کنم. به نظر من این کشورها گفت‌وگو را هم نوعی ابزار سلطه می‌دانند. ما این نگاه را نداریم و معتقدیم گفت‌و گو برای تفاهم ، صلح و تعمیق دوستی‌ها است.

می‌خواهم درباره دیدگاه شما در زمینه شکل گیری معادلات جدید قدرت در جهان و تحولات سیاسی جهان بپرسم. برای مثال ترکیه و برزیل سعی می‌کنند در سطح جهانی ایفای نقش کنند. جایگاه ایران را در این معادلات جدید چه می‌بینید؟ آیا شما تحقق این تغییر را در آینده نزدیک قابل تحقق می‌بینید؟

- روشن است که معادلات سیاسی جهان به سرعت در حال تغییر است. البته این معادلات خود تابع معادلات اندیشه و فرهنگ است. فرهنگ و اندیشه در جهان به سرعت در حال تغییر است. نگاه مردم دیگر نگاه قومی، منطقه‌ای و حتی ملی نیست بلکه جهانی شده است. تمایل مردم به مطالبه عدالت روزافزون است و دیگر مناسبات تبعیض آمیز را نمی‌پسندند. همه به دنبال احترام و حقوق برابرند و این نشانه تغییر فکری است. تغییرات سیاسی تابع تغییرات فکری و فرهنگی است.

زمانی جهان شامل دو بلوک شرق و غرب بود و همه دنیا زیر سلطه این دو بود. ملت‌ها در آن شرایط اطلاعات و ارتباط با یکدیگر نداشتند و سطح مطالبات پایین بود. این شرایط اکنون عوض شده و یکی از این بلوک‌ها در تاریخ محو شد. بلوک دیگر گمان کرد که می‌تواند جای شوروی را بگیرد غافل از این‌که ذهنیت‌ها عوض شده و این را نمی‌پذیرد. ما فکر می‌کنیم بلوک دوم هم در حال محو شدن در تاریخ و افول است. این بلوک در همه حوزه‌ها در بن بست است. در سیاست، اقتصاد و مدیریت امنیتی دنیا در بن بست است.

آن‎ها ‌هم دارند می‌روند و به طور طبیعی دیگران جای آن‌ها را می‌گیرند. ما فکر می‌کنیم این دیگران همه هستند. درست است که بعضی مثل ترکیه، برزیل و ایران از بقیه جلوترند ولی ما فکر می‌کنیم دیگران هم خواهند آمد. ما فکر می‌کنیم در آینده نزدیک جهان همه باید مشارکت فعال بر پایه عدالت و احترام داشته باشند و هیچ کس خود را برتر از دیگران ندارند و روابط براساس احترام باشد. در این تحول فکری که در جهان در حال رخ دادن است برخی کشورها مثل ایران پیشتازند.

روشن است که ایران استقلالی واقعی به دست آورد و در برابر هم شرق و هم غرب ایستاد و خود را از دایره تاثیر گذاری آن‌ها خارج کرد. به همین دلیل توانست در محیط بین الملل تاثیر بگذارد و عمده آن تاثیر فکری و فرهنگی است که ادامه دارد. جایگاه ایران به لحاظ مناسبات معمول سیاسی مثل بقیه جایگاه عادلانه و احترام‌آمیز است. اما آنچه در حال رخ دادن است و برای ایران اهمیت دارد این است که ایران اکنون در دل ملت‌ها جا دارد. رابطه ایران با ملت‌ها قلبی و محبت‌آمیز است. ما چنین رابطه‌ای را برای همه کشورها خواهانیم .طبیعی است که این جایگاهی است که این معادلات معمول سیاسی قابل سنجش نیست.

یک سؤال دیگر داشتم راجع به ترکیه و برزیل و دور چهارم تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران، این دو کشور با این تحریم‌ها مخالفت کردند اما روسیه و چین به این تحریم‌ها رای منفی ندادند. آیا این رویکرد مسکو باعث خواهد شد که ایران در روابطش با روسیه بازنگری کند یا خیر؟

در قطع‌نامه‌های قبلی هم روسیه رای مثبت داده بود. این مسأله جدیدی نبوده است. البته هم‌اکنون در روسیه نظرهای متفاوتی مطرح است. آن چیزی که رئیس جمهور روسیه می‌گوید، آشکارا خلاف منافع این کشور است و یک نوع هم‌نوایی با امریکاست. قبلا روسیه در قطع‌نامه‌ها مشارکت می‌کرد و در این رابطه نیز همین حرف را به ما زدند و گفتند که ما قطع‌نامه را طوری تنظیم می‌کنیم که مشکل جدی ایجاد نشود، ما نمی‌خواهیم که مشکلی ایجاد شود و خواستار آن هستیم که با گفت‌و‌گو مسائل حل شود. اما اخیرا برخی از حرف‌های رئیس جمهور روسیه در حقیقت میدان دادن به امریکاست و این چراغ سبز نشان دادن به امریکا برای اعمال فشار بر ایران و کارهای دیگر است. در واقع فروختن منافع روسیه به امریکاست. این مسأله جدیدی است، البته پیش از آن‌که به ضرر ما باشد این مسأله به ضرر روسیه است.

فرض کنید این چهار قطع‌نامه سه تا صفر هم بیاید جلوش و چند سال دیگر بگویند که ما چهار هزارمین قطع‌نامه را علیه ایران صادر کردیم. این مسأله تقریبا تبدیل به یک لطیفه شده است.

البته این بدان معنا نیست که ما از این مسأله استقبال کنیم، بالاخره آن‌قدر قطع‌نامه صادر می‌کنند که این‌ها هم از تاریخ خارج شوند.

دقت کنید؛ اتفاق مهمی که در دنیا می‌افتد و شما در سؤال قبلی‌تان هم بر این مسأله تاکید داشتید، این است که جریان جدیدی در دنیا در حال روی کار آمدن و جریانی دیگر در حال رفتن است. آن‌هایی که با جنگ جهانی دوم روی کار آمدند و بر دنیا حاکم شدند، ادبیات، اقتصاد و فرهنگ‌شان را در دنیا حاکم کردند، دوره این‌ها دیگر تمام شده است، این‌ها وقت‌شان در این هتل تمام شده است، این‌ها باید ساک‌هایشان را جمع کنند و بروند و البته در حال رفتن هستند.

یک موج جدیدی در حال روی کار آمدن است که این موج دیگر موج سلطه، موج دروغ‌گویی و موج فریب‌کاری نیست. این یک موج انسانی و فرهنگی است و ایران در قلب این موج حضور دارد.

می‌توانیم بگوییم که ملت‌ها در حال آمدن هستند و سلطه‌گران در حال رفتن هستند. حالا با صدور دو قطع‌نامه این معادله عوض نخواهد شد زیرا این معادله گستره‌اش جهانی است. اصلا با صدور قطع‌نامه این معادله عوض نخواهد شد. مانند این است که یک رودخانه عظیمی که در هر ثانیه هزار تا دو هزار متر معکب آب را منتقل می‌کند را بخواهید با یک کامیون خاک یا زباله جلوی این جریان عظیم و زلال آب را بگیریم. هر کس این موضوع را ببیند، می‌خندد. مسخره است که شما بخواهید با یک کامیون زباله جلوی رودخانه زلال را بگیرید.

امروز ایران ترجمان خواسته ملت‌هاست. ما خواسته ملت‌ها را بیان می‌کنیم. فرقی با بقیه نداریم و همه به احترام و عدالت وابسته است. ایران این مسأله را می‌گوید و یک حقیقت را فریاد می‌زند. فرض کنید یک کامیون زباله جلوی درب خانه ایرانی‌ها ریختیم، حقیقت که هست و تغییر نمی‌کند.

شما گفتید که اگر چهار هزار تحریم هم علیه ایران صادر شود، فایده‌ای نخواهد داشت و رئیس جمهور ایران خیلی محکم ایستاده و می‌گوید که این تحریم‌ها بی‌تاثیر هستند و آیا این مسأله به نشانه آن است که طبل‌های جنگ با صدای بیشتری شنیده می‌شود یا خیر؟

- نه آن‌ها انتظار دارند که ما بگوییم که این تحریم‌ها تاثیر گذار هستند، آن‌ها فکر می‌کنند به محض این‌که تحریمی صادر شود، ملت ایران می‌میرد. آن‌ها در برآورد توانایی خود دچار اشتباه شده‌اند. آن‌ها خیال می‌کنند که همه ملت‌ها به آن‌ها نیاز دارند و ملت‌ها بدون آن‌ها نمی‌توانند زندگی کنند و به محض این‌که رابطه را قطع کنند، دستگاه تنفسی ملت‌ها از کار می‌افتد. این اشتباه است.شاید 60 سال قبل بعضی‌ها این مسأله را می‌پذیرفتند، 30 سال قبل نیز این مسأله پذیرفتنی بود اما الان دیگر این‌طوری نیست آن‌هم درباره ایران. آن‌ها راجع به یک کشور کوچک دو میلیونی هم نمی‌توانند این کار را انجام دهند چه برسد به ایران.

آن‌ها اصلا تاریخ، جغرافیا و سیاست نمی‌دانند. ایران یک میلیون و 750 کیلومتر مربع وسعت دارد. با چهارده پانزده کشور همسایه است. با 180 تا 190 کشور جهان رابطه‌ای بسیار صمیمی دارد. تمام راه‌های ترانزیتی شرق و غرب دنیا از ایران گذر می‌کند. ایران یک قدرت اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بزرگ است. ایران یک ملت بزرگ است و 75 میلیون جمعیت دارد. متوسط ضریب هوشی جمعیت ایران بالاتر از متوسط دنیاست. ایران جایی است که همیشه پرچم‌دار تاریخ و تمدن بوده است.

آن‌ها در حقیقت خودشان را تحریم می‌کنند. دولت امریکا چون 30 سال است که با ما رابطه اقتصادی ندارد، ناراحت است و می‌خواهد این اروپایی‌های بی‌چاره را هم به همین سرنوشت دچار کند.

فرض کنیم اروپایی‌ها هم به ما جنس نفروشند، چی می‌شود؟ واقعا چه اتفاقی می‌افتد؟ تاحالا هم که هیچ جنس اساسی به ما نمی‌فروختند؛ مثلا یک قطعه‌ای یا دستگاهی که مشکلی از کشورمان حل کند. ما خودمان همه این دستگاه‌ها را ساختیم. این‌ها الان 15 تا 20 سال است که در سرمایه‌گذاری در بخش نفت با ما بازی می‌کنند.

از سال 1372 که آقای کلینتون ایران را تحریم کرد و قانونی گذاشت که کسی 20 میلیون دلار بیشتر سرمایه‌گذاری کند، تحریم می‌شود، در حقیقت دیگر سرمایه‌گذاری در ایران نکردند و تنها با ما بازی کردند.

امسال تصمیم گرفتیم که خودمان سرمایه‌گذاری کنیم و در این یک سال به اندازه همه این سی سال سرمایه‌گذاری کردیم.


این ادبیات تحریم برای آدم‌های شکست‌خورده و ضعیف است. اگر می‌گوییم که تحریم‌ها اثر ندارد، معنایش این نیست که قرار است جنگ شود. من گفتم چهار هزار قطع‌نامه، این‌ها سه تا قطع‌نامه صادر کرده بودند و برای فرار از آن‌ها چهارمین قطع‌نامه را علیه ایران صادر کردند و برای فرار از این قطع‌نامه پنجمین قطع‌نامه را صادر خواهند کرد.

خب سه تا قطع‌نامه اول که اثری نکرد قطع‌نامه چهارم هم اثر نخواهد کرد، بعدش چی کار می‌خواهند بکنند؟ آیا مجدد می‌خواهند به ادبیات آقای بوش بازگردند یعنی رئیس جمهور امریکا می‌خواهد به دوران بوش بازگردد. خب سیاست‌های بوش که شکست خورده است. یعنی دوباره می‌خواهند سیاست‌های شکست خورده را تجربه کنند. آیا می‌خواهند گفت‌وگو کنند؟ با صدور قطع‌نامه پیش از گفت‌وگو می‌خواهند از ما امتیاز بگیرند؟ ملت ایران کسی است که با صدور قطع‌نامه در گفت‌وگو امتیاز بدهد؟ چنین چیزی نیست.

فرض کنیم صد تا قطع‌نامه علیه ایران صادر کردند، اصلا همه‌شان کلیه ارتباط اقتصادی‌شان را با ما قطع کردند، آیا جلوی آن موج فرهنگی جهانی را که در حال آمدن است و این‌ها را پارو می‌کند، می‌توانند بگیرند؟ مسلما نخواهند توانست.

این‌ها یک راه دارند، این‌که خود را با این موج همراه کنند و کنار دیگر ملت‌ها بایستند. به جای این‌که روبروی ملت‌ها بایستند، کنار ملت‌ها بایستند و عدالت و احترام را بپذیرند.

این‌که ما می‌گوییم گفت‌وگو برچه مبنایی است، همین موضوع را مد نظر داریم. اگر می‌خواهید با ما دشمنی کنید، به ما بگویید با شما گفت‌وگو می‌کنیم اما بدانید که چیزی عاید شما نخواهد شد. اما اگر می‌خواهید دوستی کنید، آن موقع همراه ملت‌ها خواهید شد و هرچه دیگر ملت‌ها سود بردند، شما هم سود خواهید برد.

اتفاقا آن‌ها دوست دارند که فضای دنیا را با واژه جنگ پر کنند و به‌خصوص امریکایی‌ها یعنی لابی‌های پشت صحنه امریکایی‌ها، صهیونیسم‌ها، دوست دارند فضای دنیا همیشه پر از ادبیات جنگ باشد. البته بعضی از آن‌ها ارزو دارند شب که می‌خوابند، صبح از خواب بیدار شوند و ببینند که ایران دیگر روی نقشه نیست. آن‌ها این آرزو را دارند. اما این‌ها عینیت بیرونی پیدا نمی‌کند و ایران حقیقتی است که در حال آمدن است. ایران در حال بزرگتر شدن است و آن‌ها نمی‌توانند جلوی بزرگتر شدن یک ملت را بگیرند که این مسأله نیز تجلی بزرگتر شدن همه ملت هاست.

فکر می‌کنند با تکرار موضوع جنگ، عده‌ای در ایران می‌ترسند البته به شما بگویم که این مسأله را با برخی‌ها هماهنگ کردند و من در آینده خواهم گفت. با برخی‌ها که فکرشان مثل خود آن‌هاست، هماهنگ کردند که ما از این طرف می‌گوییم و شما هم از آن‌طرف بگویید، سرو صدا می‌کنیم، شلوغ می‌کنیم تا ملت ایران بترسند.

این مسأله اشتباه است. تاکید می‌کنم که ملت ایران از هیچ چیز نمی‌ترسد، شما که کاری نمی‌توانید انجام دهید، فقط حنجره‌هایتان را تحت فشار قرار می‌دهید. ما از این موارد خوشحال نیستیم، ما از روز اول بر منطق و گفت‌وگو تاکید کردیم اما شما می‌خواهید در مسیر دیگری قدم بردارید. آن‌قدر در این مسیر بروید تا خسته شوید.

آقای رئیس جمهور، شما معتقدید که حتی اگر چهار قطع‌نامه کنونی به چهار هزار قطع‌نامه برسد، اصلا مهم نیست. می‌توانید صادقانه بگویید که این تحریم‌ها هیچ تاثیری ندارد و ضرری به دولت و ملت ایران وارد نمی‌کند. در صورتی‌که هواپیماهای ایرانی نمی‌توانند در آن‌جا سوختی دریافت کنند. می‌توانید در این رابطه توضیح دهید؟

چرا این مسأله خیلی تاثیر دارد و سرعت پیشرفت ملت ایران را چند برابر می‌کند. اثر دیگرش این است که آن‌ها را محروم می‌کند.

من سؤال می‌کنم، فرض کنید هواپیمای ایرانی، فرض کنید چنین چیزی که تاکنون اتفاق نیافتاده است، در کشوری اروپایی فرود آید و سوخت به این هواپیما ندهند، اصلا اروپایی‌ها به ایرانی‌ها ویزا ندهند، چه اتفاقی می‌افتد؟ چه کسی ضرر می‌کند؟

ایرانی‌ها در اروپا پول خرج می‌کنند. پول که از آن‌جا نمی‌آورند؛ پول به آن‌جا می‌برند. خب اگر آن‌ها این روابط را قطع کنند، چه کسی متضرر می‌شود؟ البته آن‌ها قصد قطع این روابط را ندارند و ما فقط این مسأله را فرض می‌کنیم. چه کسی ضرر می‌کند، آیا ما ضرر می‌کنیم؟ دنیا که فقط اروپا نیست، دنیا خیلی وسیع‌تر از اروپا و آمریکاست.

سرزمین خدا وسیع است، آن‌قدر ملت‌ها هستند که با ما همکاری می‌کنند. همین الان چقدر از ملت‌ها به ما پیام دادند که ما مطلقا کاری به این تحریم‌ها نداریم. شما نگران نباشید ما هر کالایی که بخواهید، به شما می‌دهیم، هر چی ندادند ما به شما ارزان‌تر می‌دهیم.

ما نگرانی نداریم. ایران را با بنزین تحریم می‌کنند؛ این‌ها نمی‌فهمند چه می‌گویند؛ کشوری که تولیدکننده نفت است، این کشور را به محدودیت صادرات بنزین تهدید می‌کنید.

ما روزی 4 میلیون بشکه نفت تولید می‌کنیم ، ده‌ها پالایشگاه داریم با یک تغییر در خط تولید روزی 20 میلیون به تولید بنزین‌مان اضافه خواهد شد. الان این کار را انجام نمی‌دهیم چون که کالایی دیگر تولید می‌کنیم که قیمتش از بنزین بالاتر است. خب اگر شما صادرات بنزین به ایران را متوقف کنید، ما تولیدمان را تغییر می‌دهیم.

اگر ما کشوری بودیم که نفت‌، پالایشگاه‌، 100 سال سابقه صنعت نفت، دانشگاه، صنعت، دانشمند و تکنولوژی نداشتیم، می‌توانستید بگویید که بنزین به شما نمی‌دهیم و مردم به خاطر بنزین می‌مردند. ما که خودمان تولیدکننده هستیم. این‌ها اصلا متوجه نمی‌شوند. این‌ها توی یک فضای بسته یا اتاقی نشسته‌اند و دیوارهایش را نقشه دنیا زده‌اند و فکر می‌کنند که دنیا را می‌بینند. به دیوارهای این اتاق نقشه دنیا را چسبانده‌اند و فکر می‌کنند که دنیا را می‌بینند. ما می‌گوییم این دیوار را بشکنید و بیایید بیرون، هوای آزاد تنفس کنید و دنیا را ببینید و بفهمید که دنیا عوض شده است.

البته بدانید ما از این کارها استقبال نمی‌کنیم. ما به آن‌ها گفته‌ایم که کار بدی می‌کنید و به جای آن بیایید و گفت‌وگو و همکاری کنید، چرا به دنبال تقابل هستید؟ ما استقبال نمی‌کنیم اما معتقدیم که همکاری به نفع همه است. اما اگر عده‌ای اصرار دارند، خیال می‌کنند که هیتلر هستند، خیال می‌کنند ناپلئون هستند، می‌خواهند شمشیر بکشند و فریاد بزنند، در این صورت ما منتظر می‌مانیم تا این‌ها از خر شیطان بیایند پایین.

پرس تی‌وی: در اظهارات اخیر شما یک سناریویی اخیرا توسط امریکا مطرح شده که در آن سناریو اقدامات احتمالی امریکا علیه ایران و متحدانش در منطقه است. در این رابطه اگر مطلبی دارید، بفرمایید.

احمدی‌نژاد: ما الان اطلاعات دقیقی داریم که امریکایی‌ها یک سناریویی نوشته‌اند که جنگ تبلیغاتی سنگینی علیه ایران راه اندازند و این حرف‌هایی که رئیس جمهور روسیه زد، در واقع آگهی پخش آن نمایش است.

در این سناریو به گستردگی وارد می‌شوند و برخی از افرادی را که دزدیده‌اند و به امریکا برده‌اند و حرف‌هایی از آنها کشیده‌اند و این به تصور خودشان یک نمایش‌نامه کامل است. شروع می‌کنند به جنگ سنگین تبلیغاتی و افراد مختلف پشت سرهم حرف می‌زنند و بعدش هم برخی از کشورهای منطقه را مورد هجوم قرار بدهند برای این‌که ما را تحت فشار قرار دهند. این کلیت این سناریوست. همچنین با برخی‌ها در منطقه ما هماهنگی کرده‌اند، با برخی‌ها در داخل کشور هماهنگ کرده‌اند و این مسأله را کلید زده‌اند.

اظهارات اخیر رئیس جمهور روسیه که ایران در حال دست‌یابی به فن‌آوری‌هایی است که به ساخت بمب نزدیک می‌شود، این در واقع کلید زدن این سناریو بود.

ما فکر می‌کنیم تماشاچی این سناریو فقط خود امریکا و متحدانش هستند. یعنی کسی در دنیا پول نمی‌دهد که برود و این نمایش‌نامه را ببیند و تاثیری هم نخواهد داشت. واقعا تاثیری ندارد. راه، غلط است. راهی که انتخاب کرده‌اند، غلط است.

ببینید اگر کسی مسیری را انتخاب کند که برود ته دره، هرچه قدر با سرعت بیشتری برود، بیشتر به انتهای دره نزدیک می‌شود و از این مسیر به قله نمی‌رسد. اشتباه این‌ها این است که ما هرچه می‌گوییم مسیرتان اشتباه است، نمی‌فهمند.

پرس تی‌وی: شما ابتدا می‌گویید که این‌ها تبلیغاتی بیش نیست و از سناریوی احتمالی سخن به میان می‌آورید، اگر چنین چیزی پیش آید ممکن است برخی از دولت‌های منطقه مورد حمله قرار گیرند.

احمدی‌نژاد: بله این تبلیغات علیه ماست. همان‌طور که گفتم یک تبلیغات سنگین علیه ایران است و برخی از کشورهای منطقه را تحت هجوم قرار بدهند. این تبلیغات علیه ماست چون نمی‌توانند این اقدامات را علیه ما انجام دهند.

دقت کنید، می‌خواهند فضایی درست کنند و بگویند که ایران خطری در منطقه است و ما خیلی در رابطه با این مسأله مصمم و جدی هستیم. این یک سناریوی تبلیغاتی است. خودشان هم می‌دانند برای این‌که راه درگیری با ایران بسته است. البته این‌ها همان‌طور که گفتم دوست دارند صبح بیدار ‌شده و متوجه شوند که ایران وجود ندارد. اما این اتفاق نمی‌افتد چون ایران هست.

اشتباه نکنید، ایران احمدی‌نژاد نیست و اگر احمدی‌نژاد را از صحنه خارج کنیم، تمام است. ایران 75 میلیون انسان مؤمن، شجاع و آگاه دارد که همه با هم متحد هستند. آن‌ها خیال می‌کنند که ملت ایران دو شاخه شده است. خودشان می‌گویند و خودشان هم باور می‌کنند. اشتباه‌شان این است که نمی‌آیند در خیابان‌های ایران تا ببینند چه خبر است.

ملت ایران یک ملت است، ملتی واحد که همه دوست هم هستند. در زمان انتخابات هر کسی به کسی رأی می‌دهد این مسأله موجب دشمنی بین ملت نمی‌شود. ملت ایران یک خانواده است. این‌ها فکر می‌کنند که ملت ایران حزبی است و یک عده دموکرات و بقیه جمهوری‌خواه هستند و این دو گروه به جان هم می‌افتند. این نیست. این‌جا دموکرات و جمهوری‌خواه بی‌معنی است و همه با هم هستند.

اجازه دهید این سؤال را مطرح کنم، براساس این سناریو، رژیم صهیونیستی ممکن است مستقیما به ایران حمله نکند و به یکی از دوستان ایران در منطقه نظیر سوریه یا لبنان حمله کند، آیا در این صورت ایران به کمک آن کشورها که مورد تهاجم قرار گرفته‌اند، خواهد رفت یا خیر؟

این احتمال نیست، آن‌ها تصمیم گرفته‌اند که این کار را انجام دهند. من اطلاع می‌دهم، آن‌ها تصمیم گرفته‌اند تا سه ماه آینده علیه حداقل دو کشور منطقه عملیات انجام دهند. روشن هم هست که همه این بازی‌ها برای نجات رژیم صهیونیستی است. یعنی تمام این فشارها و موضوع هسته‌ای 2 هدف را دنبال می‌کند؛ اول جلوگیری از پیشرفت ملت ایران. آن‌ها با پیشرفت ما مخالف هستند. دروغ می‌گویند که با بمب مخالف هستند به همین علت من به آن‌ها گفتم نظرتان را درباره بمب هسته‌ای رژیم صهیونیستی اعلام کنید که آن‌ها نمی‌گویند. آن‌ها مخالف نیستند، آن‌ها به بهانه هسته‌ای می‌خواهند جلوی پیشرفت ما را بگیرند. ما در پزشکی، ریاضیات، مهندسی، هوا فضا، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و دیگر زمینه‌ها در حال پیشرفت هستیم. این پشرفت انسانی است و آن‌ها مخالف هستند. آن‌ها می‌خواهند که ما همیشه به آن‌ها محتاج باشیم. هیچ کشوری خارج از دایره آن‌ها نباید پیشرفت کند این منطق زور است به همین خاطر نمی‌خواهند که ما پیشرفت کنیم.

دوم این‌که می‌خواهند رژیم صهیونیستی را نجات دهند. خود رژیم صهیونیستی هم فکر می‌کند که با جنگ جدید می‌تواند نجات پیدا کند. چون همه جا این رژیم به بن‌بست رسیده است. این رژیم با چه کسی در منطقه می‌خواهد زندگی کند؟ با کدام کشور می‌تواند همکاری کند؟ با کدام ملت می‌تواند همکاری کند؟ همه جا بسته است و کسی حاضر نیست با رژیم صهیونیستی همکاری کند. آن‌هایی هم که همکاری می‌کنند، به صورت مخفی همکاری می‌کنند. پس این بدان معناست که مشروعیت عمومی ندارد. فلسفه وجودی‌شان هم زیر سؤال رفته است. این‌ها 60 سال با قدرت نظامی بلامنازع حاکم بودند و می‌گفتند هیچ‌کس نمی‌تواند بر آن‌ها غلبه کند. این‌ها هر تصمیم بگیرند عمل می‌کنند. به لبنان حمله کرد، شکست خورد. به غزه حمله کرد شکست خورد. الان می‌خواهد این مسأله را جبران کند. این‌ها می‌خواهند به ما فشار سیاسی بیاورند تا نتوانیم به این کشورها کمک کنیم؛ و (این‌ها می‌خواهند) با هدف قرار دادن این کشورها، رژیم صهیونیستی دوباره احیا شود.

اگر چنین چیزی روی دهد، آیا شما به این کشورها کمک می‌کنید؟

نیازی نیست. برای ما بسیار روشن است که در هر تحرک نظامی جدید، رژیم صهیونیستی شکست خورده قطعی صحنه است. معادلاتی که امروز در منطقه تنظیم شده هر جوری که رژیم صهیونیستی وارد این معادلات شود، شکست خورده بیرون خواهد آمد. تابع رژیم صهیونیستی روبه پایین است. تابع نزولی است و تابع صعودی نیست. هر دست و پای جدیدی بزند، سرعت نزولش را بیشتر می‌کند.

می‌خواهد به لبنان حمله کند؛ خب معلوم است که نتیجه‌اش چیست. 33 روز که قبلا حمله کرده بود. من فکر می‌کنم که اگر این بار تحرکی را انجام بدهد پاسخ ملت لبنان ده‌ها برابر شدیدتر است.

به هرکشوری در منطقه حمله کند، پاسخ همین است. بنابراین ما نگرانی نداریم و نیازی نیست ما کمک کنیم. همین که ما هستیم، کمکی برای همه ملت‌هاست. برای این‌که ایران کشوری است که جلوی سیاست‌های سلطه و توسعه‌طلبانه و غیرقانونی ایستاده است. این بزرگترین کمک به سایر ملت‌های منطقه است. ضمن این‌که امروز ملت لبنان یک ملت زنده و قدرتمند است.

فکر می‌کنم اگر چنین خطایی را مرتکب شوند، قطعا اصل موجودیت رژیم صهیونیستی به خطر می‌افتد.


منبع خبر : عصرايران - http://www.asriran.com/fa/print/128074 
اخبار مرتبط

رجزخوانی جدید "نتانیاهو" برای ایران
منتشر شده در تاريخ: 17/08/1391

ادعای جدید نتانیاهو: تنها ۵ دقیقه بعد از حمله به ایران، منطقه احساس رهایی خواهد کرد
منتشر شده در تاريخ: 10/08/1391

تل آویو :ایران قصد آزمایش اسرائیل را داشت
منتشر شده در تاريخ: 17/07/1391

تحريم گاز ايران در آستانه فصل سرد اروپا !
منتشر شده در تاريخ: 15/07/1391

اسراييل با حمله به ايران محو مي‌شود
منتشر شده در تاريخ: 03/07/1391

بیانیه وزارت خارجه درباره اقدام کانادا
منتشر شده در تاريخ: 19/06/1391

" خودروهای بمب گذاری شده" در اجلاس تهران
منتشر شده در تاريخ: 06/06/1391

خودروی متلاشی شده شهیدان هسته ای در ورودی سالن نشست کارشناسان
منتشر شده در تاريخ: 05/06/1391

فرمانده سابق ناتو: هزینه حمله به ایران بسیار سنگین است
منتشر شده در تاريخ: 25/05/1391

تصاویر جالب از لحظه انفجار بمب‌های هسته‌ای
منتشر شده در تاريخ: 17/05/1391

کدام کشورها از تحریم ایران سود بردند؟
منتشر شده در تاريخ: 11/05/1391

دفتر نوکیا در ایران تعطیل می شود
منتشر شده در تاريخ: 18/04/1391

تصمیم ایران برای تقویت حضور نظامی در دریای خزر
منتشر شده در تاريخ: 11/04/1391

همه چیز درباره رادارهای ایران
منتشر شده در تاريخ: 07/04/1391

اقدام خصمانه هلند علیه دانشجویان ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 03/04/1391

مخالفت روسیه با تعیین ضرب‌الاجل برای ایران
منتشر شده در تاريخ: 03/04/1391

پشت‌سرجلیلی‌واشتون‌چه‌نوشته‌شده؟/عکس
منتشر شده در تاريخ: 31/03/1391

شروط جدید سنای آمریکا برای مذاکره با ایران
منتشر شده در تاريخ: 27/03/1391

حرکات مشکوک آمریکا قبل از رؤیت شیء نورانی
منتشر شده در تاريخ: 22/03/1391

رویت شیء نورانی در آسمان چند کشور +تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 20/03/1391

آیا آمریکا علیه ایران اعلام جنگ کرده است؟
منتشر شده در تاريخ: 18/03/1391

تعبیر نتانیاهو از اثر تحریم‌ها بر ایران
منتشر شده در تاريخ: 17/03/1391

واکنش رژیم صهیونیستی به توافق ایران با آژانس
منتشر شده در تاريخ: 03/03/1391

جزييات سانحه برای كارشناسان آژانس در اراك
منتشر شده در تاريخ: 20/02/1391

پشت پرده جنگ سایبری ایران و اسراییل
منتشر شده در تاريخ: 07/02/1391

استفاده از «دلفین» برای مقابله با ایران در تنگه هرمز!!!
منتشر شده در تاريخ: 26/10/1390

واکنش آمریکا به هشدار ایران درباره ورود ناو هواپیمابر به خلیج فارس
منتشر شده در تاريخ: 14/10/1390

دریادار سیاری: بستن تنگه هرمز مانند نوشیدن یک لیوان آب است
منتشر شده در تاريخ: 11/10/1390

تصاویر: جاسوس سیا با لباس‌های متفاوت
منتشر شده در تاريخ: 08/10/1390

جزییات جلسه دادگاه جاسوس آمریکایی بازداشت شده در ایران
منتشر شده در تاريخ: 07/10/1390

جزیره‌ای که تبخیر شد! + عکس
منتشر شده در تاريخ: 04/10/1390

بازتاب خبر دستگیری جاسوس سیا در ایران
منتشر شده در تاريخ: 27/09/1390

جاسوسی هوایی آمریکا از ایران ادامه مي‌یابد؟
منتشر شده در تاريخ: 24/09/1390

مهمترین پایگاه های آمریکا که در تیررس موشک های ایران قرار دارد (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 23/09/1390

اوباما: از ایران خواسته ایم هواپیمای امریکا را پس دهد!
منتشر شده در تاريخ: 22/09/1390

ماموریت هواپیمای امریکایی در آسمان ایران فاش شد
منتشر شده در تاريخ: 21/09/1390

چرا RQ170 حساس‌ترین پرنده آمریکاست؟
منتشر شده در تاريخ: 19/09/1390

قطعنامه ضد ایرانی كه در شورای حکام تصویب شد
منتشر شده در تاريخ: 28/08/1390

اختلاف اروپاييان درباره ايران در بروکسل
منتشر شده در تاريخ: 25/08/1390

انشاء جالب درمورد شغل پورفسوری
منتشر شده در تاريخ: 25/08/1390

هر تجاوزی را با سیلی محکم و مشت پولادین پاسخ خواهیم داد
منتشر شده در تاريخ: 21/08/1390

ایران اشتباه تاریخی «آمانو» را بدون پاسخ نخواهد گذاشت
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1390

انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران +متن گزارش
منتشر شده در تاريخ: 18/08/1390

سکوت سوال‌‌برانگیز رسانه‌های غربی در خصوص اسناد ارائه شده توسط جلیلی
منتشر شده در تاريخ: 14/08/1390

مردم آمریکا درباره "طرح ترور سفیر عربستان توسط ایران"‌ چگونه فکر می کنند؟
منتشر شده در تاريخ: 23/07/1390

آمریکا: ماهان را تحریم می کنیم ، تروریست دستگیر شده با آن پرواز کرده بود!
منتشر شده در تاريخ: 21/07/1390

آمریکا: ایران می خواست سفیر عربستان را «ترور» و دو سفارتخانه را در واشنگتن «منفجر» کند !!!
منتشر شده در تاريخ: 20/07/1390

آخرین وضعیت دستور احمدی‌ نژاد به وزیر کشور برای حفظ امنیت دانشمندان
منتشر شده در تاريخ: 16/06/1390

اگر دچار حماقت شوید، نسخه‌تان را خواهیم پیچید
منتشر شده در تاريخ: 13/06/1390

شاهزاده سعودي به انگليسي ها: ايران را تحريم نفتي كنيد ،‌ كمبود بازار را خودمان جبران مي كنيم
منتشر شده در تاريخ: 01/04/1390

علت تغییر رویکرد تل آویو در برابر حمله به ایران به روایت فارن پالیسی
منتشر شده در تاريخ: 30/11/1389

یادداشت اولی هاینونن برای فارین پالسی:با ایران به توافق برسید
منتشر شده در تاريخ: 09/11/1389

انتقاد روزنامه صهیونستی از اظهارات "داگان"
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1389

آمریکا نهایتا حق مشروع ایران را می پذیرد
منتشر شده در تاريخ: 28/10/1389

عقب نشینی صهیونیست ها از تهدیدهای پوچ علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 19/10/1389

پاسخ منفی اتحادیه اروپا به تور بازدید از تاسیسات هسته ای ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/10/1389

معتضد شجره نامه سفیر انگلیس را رو کرد
منتشر شده در تاريخ: 12/10/1389

در برابر ایران تنها سه سال فرصت داریم!!
منتشر شده در تاريخ: 09/10/1389

"ويكي‌ليكس" چيست؟
منتشر شده در تاريخ: 07/10/1389

ایجاد وحشت از ایران باعکسهای احمدی نژاد درخیابانها+تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 30/09/1389

علیخانی: متکی به بدترین شیوه برکنار شد
منتشر شده در تاريخ: 23/09/1389

شیوه های "دفتر طرح های ویژه"برای جمع آوری اطلاعات درباره ایران
منتشر شده در تاريخ: 22/09/1389

«خانم اشتون» برای ناهار مرغابی بار گذاشته بود، اما جلیلی نخورد
منتشر شده در تاريخ: 16/09/1389

اروپا مستقل از آمریکا، می تواند با ایران به نتیجه برسد
منتشر شده در تاريخ: 15/09/1389

احمدی‏نژاد:درباره‏حقوق‏مسلم‏مذاکره نمی‌کنیم
منتشر شده در تاريخ: 14/09/1389

متكي: كلينتون سلام كرد من هم جواب دادم
منتشر شده در تاريخ: 14/09/1389

افشاگریهای ویکی لیکس به بازنویسی تاریخ جهان منجر خواهد شد
منتشر شده در تاريخ: 08/09/1389

واکنش لس آنجلس تایمز به دیدار متکی از گرجستان
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1389

آمریکا به "بیانیه تهران" برگشت
منتشر شده در تاريخ: 09/08/1389

برق نيروگاه بوشهر اواخر بهمن‌ وصل مي‌شود
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1389

احمدي‌نژاد: تحريم‌كنندگان پيغام محرمانه مي‌دهند
منتشر شده در تاريخ: 26/07/1389

پاسخ احمدی نژاد به سخنان اوباما
منتشر شده در تاريخ: 04/07/1389

چرااوباماشتاب زده باBBCفارسي مصاحبه كرد؟
منتشر شده در تاريخ: 04/07/1389

هشدار فرمانده کل ارتش به اجانب
منتشر شده در تاريخ: 03/07/1389

واكنش اوباما به سخنان احمدي نژاد
منتشر شده در تاريخ: 03/07/1389

سخنرانی احمدی نژاد و اوباما در یک روز
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1389

احمدي ن‍ژاد در مصاحبه با كريستين امانپور: خانم كلينتون اول فكر كند ،‌بعد حرف بزند
منتشر شده در تاريخ: 29/06/1389

سه‌گانه جنگ رواني آمريكا عليه ايران
منتشر شده در تاريخ: 25/06/1389

احمدی‌نژاد: هراقدامی علیه ایران به معنای پاک شدن رژیم صهیونیستی از جغرافیای سیاسی است
منتشر شده در تاريخ: 15/06/1389

تخیلی ترین تحلیل از حمله آمریکا به ایران!!
منتشر شده در تاريخ: 09/06/1389

احمدي‌نژاد: اسراییل كوچك‌تر از آن است كه به ايران حمله كند
منتشر شده در تاريخ: 31/05/1389

گزارش حمله احتمالی اسرائیل به ایران در صدر خبرهای روزنامه عربی
منتشر شده در تاريخ: 23/05/1389

پیغام هیلاری کلینتون برای متکی!؟
منتشر شده در تاريخ: 18/05/1389

پاسخ متکی به آمادگی اوباما برای مذاکره
منتشر شده در تاريخ: 16/05/1389

تحلیل روزنامه روسی از چگونگی حمله احتمالی به ایران
منتشر شده در تاريخ: 14/05/1389

اولین تهدید اروپائی ها توسط بانک مرکزی ایران
منتشر شده در تاريخ: 03/05/1389

تحلیل یک طرفه:چرا هنوز رژیم صهیونیستی به ایران حمله نکرده است؟
منتشر شده در تاريخ: 30/04/1389

جدیدترین ادعای آمریکا بعد از شکست در ماجرای امیری
منتشر شده در تاريخ: 28/04/1389

اولین اظهارات امیری در فرودگاه امام خمینی تهران
منتشر شده در تاريخ: 24/04/1389

آحرين اخبار شهرام اميري (تكميلي)
منتشر شده در تاريخ: 23/04/1389

پشت پرده خبرهای مربوط به جنگ با ایران چه می گذرد ؟
منتشر شده در تاريخ: 15/04/1389

ضریب خطا در موشک‌های ایران به حداقل رسید
منتشر شده در تاريخ: 15/04/1389

اسرائیل باز هم بلوف زد: حتی قهوه خوردن احمدی نژاد را هم زیر نظر داریم!
منتشر شده در تاريخ: 14/04/1389

درخواست ترکیه از احمدی نژاد : پای میز مذاکره برگردید و الا برای ما بد می شود
منتشر شده در تاريخ: 09/04/1389

صدور قطعنامه تحریم‌های جدید علیه ایران با وجود مخالفت ترکیه و برزیل
منتشر شده در تاريخ: 20/03/1389

افزایش فعالیت های جاسوسی آمریکا در نقاط مرزی ایران
منتشر شده در تاريخ: 04/03/1389

کارشکني جديد روس ها عليه ايران
منتشر شده در تاريخ: 03/03/1389

دیدار مادران 3 آمریكایی زندانی با فرزندانشان + عکس
منتشر شده در تاريخ: 01/03/1389

وقتی سی ان ان برطبل جنگ می نوازد
منتشر شده در تاريخ: 22/02/1389

آنچه در ضیافت شام ایران در نیویورک گذشت
منتشر شده در تاريخ: 18/02/1389

معاهده NPT چیست؟
منتشر شده در تاريخ: 14/02/1389

دبیرکل سازمان ملل پیش از سخنرانی احمدی‌نژاد جلسه را ترک کرد؟
منتشر شده در تاريخ: 14/02/1389

جان بولتون: حالا کو تا "تغییر رژیم" در ایران ؟ اسرائیل باید حمله کند!
منتشر شده در تاريخ: 13/02/1389

آیا اسراییل به تنهایی جرات حمله به ایران را دارد؟
منتشر شده در تاريخ: 12/02/1389

پاسخ اميرخلبان علوي به ادعای CNN
منتشر شده در تاريخ: 09/02/1389

پاسخ به اوباما بر روي دانه برنج!
منتشر شده در تاريخ: 04/02/1389

پیشگویی های عجیب یک مرد فیلیپینی: 10 روز دیگر در خاورمیانه جنگ خواهد شد
منتشر شده در تاريخ: 02/02/1389

نگرانی های اسراییل از واکنش ایران به حمله نظامی
منتشر شده در تاريخ: 02/02/1389

unknown system ،سامانه جديد موشكي ايران
منتشر شده در تاريخ: 31/01/1389

تهديد رییس ستاد مشترک ارتش آمریکابرای حمله به ایران /فیروزآبادی: 10 سال است منتظرتان هستیم
منتشر شده در تاريخ: 30/01/1389

پخش زنده سخنرانی احمدی نژاد درBBC
منتشر شده در تاريخ: 29/01/1389

احمدی نژاد برای اوباما نامه نوشت
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1389

دیمیتری مدودیف:حمله اتمی به ایران منجر به جنگ جهانی اتمی خواهد شد
منتشر شده در تاريخ: 24/01/1389

افشاگری‌های يك مقام افغان از فرودگاه‌های آمريكا در مرزهای ايران
منتشر شده در تاريخ: 24/01/1389

سردار جزايري: اوباما بلوف مي‌زند
منتشر شده در تاريخ: 22/01/1389

بولتون: می ترسم اوباما ایران هسته ای را بپذیرد
منتشر شده در تاريخ: 10/01/1389

تحلیل مهم و خواندنی سفیر انگلیس از برنامه هسته‌ای ایران برای آمریکایی‌های یهودی
منتشر شده در تاريخ: 05/01/1389

4 دلیل چین برای مخالفت با تحریم ایران
منتشر شده در تاريخ: 23/12/1388

بازهم تغییر لحن مقامات واشنگتن درباره ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/12/1388

تنظیم پیشنویس قطعنامه چهارم تحریم ها علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 15/12/1388

متن کامل نامه ایران به آژانس
منتشر شده در تاريخ: 08/12/1388

بازي زيركانه چين با كارت هسته اي جمهوري اسلامي
منتشر شده در تاريخ: 02/12/1388

جایگاه ایران در میان افکار عمومی آمریکا کجاست ؟
منتشر شده در تاريخ: 02/12/1388

واكنش غرب به گزارش آژانس انرژي اتمي درباره ايران
منتشر شده در تاريخ: 01/12/1388

7 بازیگران کلیدی در موضوع تحریم ها علیه ایران را بیشتر بشناسیم(+تصاویر)
منتشر شده در تاريخ: 27/11/1388

سه خط موازی در موضوع هسته ای ایران
منتشر شده در تاريخ: 19/11/1388

فريب‌كاري درباره ترور استاد علی محمدی
منتشر شده در تاريخ: 28/10/1388

تصاوير: ترور دانشمند هسته‌اي در تهران
منتشر شده در تاريخ: 23/10/1388

جمع بندی کاخ سفید: دولت احمدی نژاد سقوط نمی کند/ هیلاری در فکر معامله با ایران
منتشر شده در تاريخ: 20/10/1388

آخرین سند حضور امیری درعربستان + عکس
منتشر شده در تاريخ: 02/10/1388

واکنش مبهم عربستان به اخبار ربوده شدن شهرام امیری
منتشر شده در تاريخ: 19/09/1388

لحن نسبتا متفاوت اوباما درباره برنامه هسته ای ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/09/1388

ایران می تواند شوک بزرگی به اقتصاد جهان وارد کند
منتشر شده در تاريخ: 17/09/1388

ذوق زدگی نتانیاهو از خیانت اتمی چین و روسیه به ایران
منتشر شده در تاريخ: 11/09/1388

آمريکا پاي ثابت همه مذاکرات هسته‌اي ايران
منتشر شده در تاريخ: 13/07/1388

دعوت از اوباما براي سفر به ايران ؟!
منتشر شده در تاريخ: 04/07/1388

قطعنامه چهارم و محورهای توافق تحریم ایران در حال نهایی شدن
منتشر شده در تاريخ: 02/07/1388

افشای ماهیت گروه نیویورکی اوباما برای فشار اقتصادی بر ایران
منتشر شده در تاريخ: 01/07/1388

رویترز:اگر ایران، ضرب الاجل شهریور را نادیده بگیرد چه می شود؟
منتشر شده در تاريخ: 21/05/1388

پشت پرده ورودغير قانوني سه تبعه آمریکا به ایران
منتشر شده در تاريخ: 13/05/1388

سخنان ماجراجویانه باراک علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 28/02/1388

پشت پرده تمایل آمریکا برای مذاکره با ایران چیست؟
منتشر شده در تاريخ: 23/01/1388

استقبال احمدی‌نژاد از سخنان اوباما
منتشر شده در تاريخ: 19/01/1388

تضاد جدی اوباما و نتانیاهو برسر ایران
منتشر شده در تاريخ: 17/01/1388

اگر با ایران مذاکره کنید، به نفع احمدی‌نژاد می‌شود
منتشر شده در تاريخ: 16/01/1388

تدابیر پلیس نیویورک برای جنگ احتمالی ایران و اسرائیل
منتشر شده در تاريخ: 15/01/1388

اختلاف نظر رئیس پنتاگون و اوباما برسر سیاست برخورد با ایران
منتشر شده در تاريخ: 12/01/1388

چرا بين ايران و آمريكا جنگ نشد؟
منتشر شده در تاريخ: 10/01/1388

خانم كلينتون به اسرائيل توجه نكنيد، سريعتر مذاكره با ايران را آغاز كنيد
منتشر شده در تاريخ: 17/12/1387

نامه محرمانه اوباما درباره ايران
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1387

اظهار نظر بی سابقه البرادعی: ایران به دنبال توانمندی ساخت بمب اتم است
منتشر شده در تاريخ: 07/07/1387

حمله بوش به ایران در اجلاس سازمان ملل
منتشر شده در تاريخ: 03/07/1387

ديكته‌هاي آمريکا به آژانس درباره ايران
منتشر شده در تاريخ: 01/07/1387

اعزام چند هیئت از ایران به کشورهای همسایه درباره احتمال حمله آمریکا
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1387

جنگ روانی جدید علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 27/06/1387

متن کامل نامه اخیر ایران به 1+5
منتشر شده در تاريخ: 17/05/1387

آمريكا مدعي شد، پاسخ ايران به پيشنهاد هسته‌اي غيرقابل‌قبول است
منتشر شده در تاريخ: 16/05/1387

اروپا درپي اعمال تحريم‌هايي فراتر از قطعنامه1803 عليه ايران
منتشر شده در تاريخ: 13/05/1387

اگر تحریم ایران نتیجه ندهد، اسراییل به ایران حمله می‌کند
منتشر شده در تاريخ: 10/05/1387

واکنش آمریکا به سخنان احمدی نژاد
منتشر شده در تاريخ: 08/05/1387

تسويه حساب با احمدي‌نژاد به شيوه انگليسي‌ها
منتشر شده در تاريخ: 07/05/1387

جان بولتون :حمله به ایران، تنها راه است
منتشر شده در تاريخ: 06/05/1387

نماينده روسيه به نامه ايران خنديد
منتشر شده در تاريخ: 05/05/1387

پاسخ جالب جليلي به خبرنگار ايراني صداي آمريكا
منتشر شده در تاريخ: 30/04/1387

واكنش ايران به حمله احتمالي بسيار جدي است
منتشر شده در تاريخ: 30/04/1387

حتی غرب نیز نمی‌تواند مانع حمله اسراییل به ایران شود
منتشر شده در تاريخ: 29/04/1387

اعلام حضور معاون رايس در مذاکره با جليلي
منتشر شده در تاريخ: 29/04/1387

کشف بزرگ! نيويورک‌تايمز براي زير سؤال بردن مانور موشکي ايران
منتشر شده در تاريخ: 25/04/1387

چرخش بولتون و عقب نشینی از جنگ طلبی ضد ایران
منتشر شده در تاريخ: 24/04/1387

تحلیل ایندیپندنت از احتمال حمله نظامی اسرائیل به ایران
منتشر شده در تاريخ: 23/04/1387

تصاوير گرافيکي فاکس نيوز براي القاي خطر موشکي ايران
منتشر شده در تاريخ: 22/04/1387

واکنش مختلف به آزمایش موشکی ایران
منتشر شده در تاريخ: 20/04/1387

حجم انبوه موشك‌ها و شناورهاي سپاه آماده مأموريت مستقيم در تنگه هرمز
منتشر شده در تاريخ: 19/04/1387

اظهارات احمدی‌نژاد درباره حمله به ایران و توقف غنی‌سازی
منتشر شده در تاريخ: 18/04/1387

تضعيف احتمال حمله به ايران به دليل ضعف اطلاعاتي سيا و موساد
منتشر شده در تاريخ: 17/04/1387

اظهارات فيروزآبادی درباره تنگه هرمز
منتشر شده در تاريخ: 16/04/1387

جزئياتي از پاسخ ايران به بسته پيشنهادي
منتشر شده در تاريخ: 16/04/1387

هشدار سردار جعفری به متجاوزان
منتشر شده در تاريخ: 15/04/1387

ایران به 5+1 پاسخ داد
منتشر شده در تاريخ: 15/04/1387

متجاوزان هوایی و دریایی ؛ یا پودر می شوند یا خوراک کوسه
منتشر شده در تاريخ: 11/04/1387

حفر 300هزار قبر براي متجاوزان احتمالي به ايران
منتشر شده در تاريخ: 10/04/1387

شیطنت ضد ایرانی شبکه عربی mbc
منتشر شده در تاريخ: 09/04/1387

گفتگو و فشار برنامه G8 برای ایران
منتشر شده در تاريخ: 08/04/1387

لاريجاني : وعده اروپايي ها سراب است
منتشر شده در تاريخ: 08/04/1387

بانک ملی لندن به دادگاه شکایت می کند
منتشر شده در تاريخ: 06/04/1387

شلیک ضدهوایی ها در غرب تهران
منتشر شده در تاريخ: 05/04/1387

شگفتی از اظهارات سولانا
منتشر شده در تاريخ: 27/03/1387

متن بسته پيشنهادي به ايران انتشار يافت
منتشر شده در تاريخ: 26/03/1387

اتهامات عجیب مذاکره‌کننده آلمانی با ایران
منتشر شده در تاريخ: 16/03/1387

اوباما: راه‏حل نظامي براي دفاع از اسرائيل برابر ايران، روي ميز
منتشر شده در تاريخ: 16/03/1387

واكنش احمدي‌نژاد به سخنان لاريجاني عليه‌ آژانس
منتشر شده در تاريخ: 14/03/1387

بسته پيشنهادي ایران به دنیای غرب
منتشر شده در تاريخ: 04/03/1387

جزئیات بسته پیشنهادی ایران
منتشر شده در تاريخ: 26/02/1387

دستور بوش برای ترور مقامات نظامی ایران
منتشر شده در تاريخ: 16/02/1387

كلينتون: تعليق؛ اوباما: گفت‌وگو؛ مك‌كين: هيچ‌كدام
منتشر شده در تاريخ: 12/02/1387

کشتیهای ایرانی بدون پرچم ایران تردد می‌کنند
منتشر شده در تاريخ: 05/02/1387

اظهارات مضحك بوش درباره ایران
منتشر شده در تاريخ: 03/01/1387

کدام کشور تحریم‌ها علیه ایران را اجرا می‌کند؟
منتشر شده در تاريخ: 29/12/1386

احمدی نژاد: قطعنامه، شلیکی به شورای امنیت
منتشر شده در تاريخ: 15/12/1386

قطعنامه ضد ايراني در شوراي امنيت تصويب شد
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1386

انتقاد ابطحي از مصاحبه خبري احمدي نژاد
منتشر شده در تاريخ: 12/12/1386

رای گیری قطعنامه ایران به دوشنبه موکول شد
منتشر شده در تاريخ: 11/12/1386

آيا برادعي از ايران جانبداري کرده است؟
منتشر شده در تاريخ: 06/12/1386

آمريكا در برابر حقانيت هسته‌اي ايران زانو زد
منتشر شده در تاريخ: 04/12/1386

ایران زودتر از 2010 به سلاح اتمی‌ نمی‌رسد
منتشر شده در تاريخ: 30/11/1386

مسئله اورانیوم پیداشده در مراکز تحقیقاتی حل شد
منتشر شده در تاريخ: 25/11/1386

پرنده جاسوس بر فراز سایت هسته‌ای نطنز
منتشر شده در تاريخ: 20/11/1386

متن کامل پیش‌نویس تحریم ایران
منتشر شده در تاريخ: 07/11/1386

حاشيه‌هاي سخنراني "جليلي" در پارلمان اروپا
منتشر شده در تاريخ: 04/11/1386

چین: وضعیت هسته‌ای ایران بحرانی است!
منتشر شده در تاريخ: 03/11/1386

ادعاي توافق بوش و ملك عبدالله درباره ايران
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1386

اظهارات گستاخانه دبیرکل شورای همکاری خلیج درباره ایران
منتشر شده در تاريخ: 15/10/1386

کتاب دوم راهنمايي ایران به جاي گزارش جاسوسي آمريکا
منتشر شده در تاريخ: 28/09/1386

البرادعي چهار تا مثبت ميگويد و دو تا منفي
منتشر شده در تاريخ: 17/09/1386

انتقال کلاهک‌هاي هسته‌‌اي به ايران در شب برگزاري کنفرانس آناپوليس
منتشر شده در تاريخ: 07/09/1386

بهانه های بی منطق آژانس انرژی اتمی ادامه دارد.
منتشر شده در تاريخ: 26/08/1386

متن گزارش البرادعی درباره رفع ابهام
منتشر شده در تاريخ: 25/08/1386

البرادعي: آمريكا با ايران مذاكره كند
منتشر شده در تاريخ: 09/08/1386

تغییر لاریجانی به مصلحت نیست
منتشر شده در تاريخ: 29/07/1386

خبر خوشی که اعلام نشد چه بود؟
منتشر شده در تاريخ: 26/07/1386

خطر جنگ بین ایالات متحده و ایران؟
منتشر شده در تاريخ: 13/07/1386

اختلاف درباره قطعنامه جدید هسته یی
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1386

متن كامل گزارش جديد البرادعي درباره ايران
منتشر شده در تاريخ: 10/06/1386

سومین دور مذاكرات ایران و آژانس فردا برگزار می‌شود
منتشر شده در تاريخ: 28/05/1386

سالروز حمله‌ی اتمی آمریكا به هیروشیما
منتشر شده در تاريخ: 15/05/1386

كري خواني گيتس: هيچ جای تماشا وجود ندارد
منتشر شده در تاريخ: 12/05/1386

گروه سياست خارجي / حوزه ساير حوزه ها 11:02 - 08/05/86
منتشر شده در تاريخ: 08/05/1386

آمریكا سرگردان تر از همیشه در قبال موضوع هسته ای ایران
منتشر شده در تاريخ: 17/04/1386