شماره خبر:  12524    تاريخ انتشار خبر:        ام دی ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 2625 مرتبه تا کنون

 پشت‌پرده سناریوسازی مشکوک و فرار مسئولان از رسوایی در پرواز کیش ایر

چندروز پس از ماجرای پرواز هواپیمایی کیش ایر ، تلاش های مشکوک برای پایان دادن به رسوایی استفاده ازعنوان جعلی برای خلیج همیشه فارس ، از طریق خبرسازی در برخی رسانه ها شدت گرفته است.اتفاق نادر و تعجب بر انگیز پرواز جمعه شب [30 بهمن ماه] شرکت هواپیمایی کیش ایر و انتشار عنوان جعلی خلیج ع.ر.ب.ی بر روی صفحه مانیتور اعلام مسیر پروازی در پیش روی مسافران پرواز 7081 بوئینگ آمریکایی و اجاره ای شرکت هواپیمایی کیش ایر،سبب اعتراض مردم و خبرنگاران حاضر در این پرواز شد و در هفته گذشته موجی ملی را برای حمایت از هویت ملی "خلیج فارس" به راه انداخت.

اتفاق بی سابقه در این پرواز سبب شد تا وزیر راه تنها 24 ساعت پس از انتشار اخبار این واقعه در بیانه ای رسمی از ملیت شریف ایران عذرخواهی کند و دستور زمین گیر شدن هواپیما و اخراج کروی پروازی این پرواز را صادر کند و 24 ساعت به "کیش ایر" مهلت داد تا ضمن بررسی موضوع به صورت مکتوب از ملت ایران عذرخواهی کند.

اما با گذشت 7 روز از این اتفاق،"سازمان هواپیمایی کشوری" و شرکت هواپیمایی "کیش ایر" نه تنها عذرخواهی نکرد،بلکه "رضا نخجوانی"،رئیس سازمان هواپیمایی عصر روز سه شنبه در اظهار نظری عجیب و سوال برانگیز در گفت و گویی با خبرگزاری ایسنا اعلام کرد که تا روشن شدن جزئیات این اتفاق لزومی نمی بیند که از مردم عذرخواهی کند و به اصل موضوع شک دارد.

یک روز پس از این اظهار نظر در یک سایت خبری ،گزارشی با عنوان" گاف خبرنگار، باعث جنجال رسانه‌ای درباره خلیج‌فارس شد" به علاوه یک فایل فیلم 28 ثانیه ای که تصویری از هواپیمای زمین گیر شده،خالی و بدون مسافر را نشان می داد منتشر شد که نکاتی سوال برنگیز و قابل تامل دارد.

این گزارش مدعی است که خبرنگاران حاضر در این پرواز متوجه تفاوت واژه "دریای عربی" و "خلیج ع.ر.ب.ی" نشده اند و واژه دریای عربی [Arabian sea] را به جای واژه جعلی [Persian gulf] اشتباه گرفته اند.

اما چند نکته

بنا بر اعلام خبرنگاران و مسافران حاضر در پرواز 7081،مانیتور اعلام مسیر پس از توضیحات خلبان یونانی در خصوص مسیر پرواز،ارتفاع و دمای هوا و مدت زمان پرواز،مانیتور بوئینگ 757 باز شد و مسیر پروازی از طریق GPS و ماهواره به طور دقیق و جزئی با زمینه رنگی گرم و تیره به آرامی نمایش داده شد و دقایقی پس از تبلیغ عنوان جعلی خلیج ع.ر.ب.ی اعلام مسیر نیمه کاره ماند و مانیتور به سرعت بالا رفت و بسته شد.

یکی از خبرنگاران حاضر در این پرواز متوجه استفاده از این واژه شدو برای گرفتن عکس به عنوان سند از مهماندار این پرواز درخواست کرد تا دوباره این مانیتور روشن شود اما مهماندار با اعلام اینکه مشکلی در مانیتور وجود دارد که نمی توانیم آنرا دوباره روشن کنیم موضوع را به "جورج سیانا"،سرمهماندار هتاک یونانی این پرواز اطلاع داد.

جورج سیانای یونانی نیز که به توجه خبرنگار حاضر در این پرواز پی برده بود،به شدت عصبانی شد و از وی خواست کارت خبرنگاری اش را ارائه دهد که خبرنگار مزبور از دادن هرگونه اطلاعات به این سرمهماندار یونانی که با تحکم ،صدای بلند و پرخاش سخن می گفت امتناع کرد.

تصویرپخش شده چه بود؟

در تصاویر پخش شده از مانیتور هواپیمای بویینگ 757،موقعیت هواپیما بر فراز آبهای خلیج فارس به صورت جزئی نشان داده شد به طوری که اساسا سواحل "دریای عمان" در نقشه نبود بلکه تنها "خلیج فارس" نمایش داده شد و واژه جعلی "دریای ع.ر.ب.ی" دقیقا زیر "بندر عباس" به کار برده شده بود.ضمن این که جزایر ایرانی مانند "کیش" در دل دریای عربی نمایش داده شد. نقشه هم آن قدر بزرگ نبودکه دریای عمان و جنوب آن را رصد کرده باشد.

در فیلم منتشر شده اثری از دریای عربی که در گزارش منتشرشده در برخی سایتها آمده نیست و این خود جای ابهام در این فیلم 28 ثانیه ای دارد و می توان به این نتیجه رسید که این فیلم همان تصاویر منتشر شده در پرواز 7081 هواپیمایی کیش ایر نیست و تصاویری جدید و ساختگی است،که ساخت آن پس از 6 روز محتمل است!

نکته دیگر آنکه حدود 200 نفر مسافر در این پرواز شاهد نقش بستن واژه ARABIAN GuLFروی مانیتور پیش روی خود بودند و دست کم آنهایی که به این موضوع اعتراض کردند آنقدر آگاهی و سواد داشتند که تفاوت ARABIAN SEA و ARABIAN GuLF را بدانند.سوال اینجاست که آیا 200 مسافر همگی در زمینه تشخیص این واژه اشتباه کرده اند؟

در فیلمی که در سایت نشان داده شده در هواپیمای بدون مسافر نقشه ای کلی نشان داده می شود که در آن واژه خلیج فارس نشان داده شده است،در حالی که به به استناد اظهارات مسافران حاضر در پرواز نقشه نمایش داده شده در پرواز این نبود . ضمن این که در این فیلم واژه "دریای عربی" هم که سایت مزبور مدعی است خبرنگاران معنای آنرا نفهمیده اند،دیده نمی شود.

نکته دیگر اینکه آیا بازرس ویژه وزیر راه که برای بررسی این موضوع و بازدید از بوئینگ 757 زمین گیر شده به کیش اعزام شده بود نیز دچار اشتباه شده است؟و اینکه آیا وزیر راه نیز که به طور رسمی از مردم عذرخواهی کرد بدون نظر کارشناسی و آگاهی این اقدام را انجام داد و از سر "احساس"،شجاعانه مسوولیت این اقدام سخیفانه را پذیرفت؟

جالب آنکه ح بعد از گذشت 6 روز از این اتفاق این گزارش و فیلم که بعد از پرواز و در هواپیمایی خالی تهیه شده است،منتشر می شود!

اما نکاتی در خصوص فیلم منتشر شده؛

بر اساس نظر کارشناسی خلبانان و مهندسان مجرب هواپیما،سیستم اعلام مسیر هواپیما در هنگام پرواز و با استفاده از ماهواره و با سیستم نرم افزاری GPS مسیر را اعلام می کند،اما در فیلم منتشر شده که قصد ریختن آب پاکی بر مقصران این فاجعه ملی را دارد،هوایپما در گوشه ای از فرودگاه است و جالب تر اینکه خاموش است و هیچ مسافری نیز در آن نیست.

اما یک سوال بزرگ از سازندگان کم دقت این فیلم.اگر در این فیلم کمی دقت کنید بالای واژه PERSIAN GULF تصویر کوچکی از یک هواپیما است که قاعدتا باید هواپیمایی باشد که خالی است و فیلم سازان در حال فیلمبرداری از مانیتور آن هستند،اما جالب است که تصویر این هواپیما روی همین مانیتور جایی را نشان می دهد که هوایپما روی آب های خلیج فارس در حال ورود به ایران است.

این درحالیست که بر اساس تصاویر منتشر شده این هواپیما خاموش و در فرودگاه زمین گیر شده است.

سوال دیگر آن که اگر خبرنگار گاف داده چرا کروی پروازی سریعا مانیتورها را جمع کرده و برای شفاف سازی در برابر اعتراض مسافران و اصرار خبرنگاران مبنی بر پخش مجدد تصاویر "جی پی اس" از نمایش دوباره آن طفره رفتند؟

جالب آنکه مردای،مدیر روابط عمومی شرکت هواپیمایی کیش ایر در گفت و گویی با رادیو سراسری استفاده از واژه خلیج ع.ر.ب.ی در این پرواز را پذیرفت و جعفر زاده سخنگوی سازمان هواپیمایی نیز در گفت و گو با واحد مرکزی خبر و بخش خبری 20:30 استفاده از این عنوان جعلی را یک اشتباه دانست و از مردم عذرخواهی کرد که مستندات آن موجود است.

اما آنچه دل هر ایرانی را به درد می آورد اینست که برخی از مدیران ارشد سازمان هواپیمایی بدون توجه به دستور وزیر راه از اساس وجود این حادثه را تکذیب می کنند و خود را از عذرخواهی از ملت شهید پرور ایران مصون می دانند.

این درحالیست که سرمهماندار هتاک یونانی،خود به قصد مشکوک اش معترف بود .سیانا که یک روز پس از این هتک حرمت و جعل نام خلیج فارس با هماهنگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از کشور اخراج شد،در توضیحاتی برای خبرنگاران با قبول درج عنوان خلیج ع.ر.ب.ی در صدد توجیه این بود که در همه جای دنیا از این عنوان استفاده می شود و چیز عجیبی نیست،مردم ایران هم باید به این عنوان عادت کنند!

گفتنی است بر اساس اظهارات وی که فایل صوتی آن موجود است؛وی در توجیه این موضوع گفته بود که مانیتورهای این هواپیما در حال تست بوده و برای امتحان در این پرواز باز شده بود و پیش از این بررسی نشده بود.حال چرا رئیس سازمان هواپیمایی در اصل موضوع شک برده است و یک روز پس از صحبت های وی،گزارشی تامل برانگیز در یک سایت منتشر می شود،جای سوال است.

در شرایطی که موفقیت های کشور پس از دفع فتنه های اخیر،دشمن را ناکام گذاشته است و طی یک هفته گذشته سه بار به طرق مختلف سعی در ریختن قبح عنوان نا مانوس و جعلی خلیج ع.ر.ب.ی از سوی دشمنان نظام صورت گرفته است،ضرورت پیگیری مجدانه از سوی نهادهای امنیتی برای دلایل این تصویر سازی غلط را بیش از پیش طلب می کند،چرا که هیات دولت جمهوری اسلامی ایران و مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه و مسوولان قضایی کشور نیز با اتحاد ملی،این اهانت آشکار و برنامه ریزی شده به کشور و ملت ایران و تمامیت ارضی کشور را محکوم کرده اند.منبع خبر : خبرآنلاين - http://khabaronline.ir/news-45958.aspx 
اخبار مرتبط

جدول ليگ برتر جام خليج فارس هفته پایانی
منتشر شده در تاريخ: 19/09/1393

جدول ليگ برتر جام خليج فارس تا پایان هفته 15
منتشر شده در تاريخ: 17/08/1393

«اشتباه بحرینی» ایران در مورد «بوموسی» تکرار نمی شود
منتشر شده در تاريخ: 13/03/1391

قایق پرنده، سلاح ناشناخته سپاه +عکس
منتشر شده در تاريخ: 08/03/1391

واکنش گوگل به اعتراض تهران
منتشر شده در تاريخ: 31/02/1391

ایران به «گوگل» اخطار داد
منتشر شده در تاريخ: 30/02/1391

کاریکاتور: طرح الحاق بحرین به عربستان!
منتشر شده در تاريخ: 27/02/1391

بحريني‌ها به الحاق به ايران راي خواهند داد
منتشر شده در تاريخ: 26/02/1391

تصاویر: گشتی در جزیره بوموسی
منتشر شده در تاريخ: 24/02/1391

عکس: دشمنی احمقانه با «خلیج فارس»
منتشر شده در تاريخ: 01/08/1389

چسب کاری امارتی ها بر روی نام خلیج فارس در دوبی (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1389

تصاویر: کافی‌نت "خلیج فارس" در آلمان
منتشر شده در تاريخ: 06/05/1389

بياييد همه به گوگل اعتراض كنيم
منتشر شده در تاريخ: 15/02/1389

با پسرکی که مدعی همسر زیبایتان باشد چه می کنید؟
منتشر شده در تاريخ: 04/02/1389

در پرواز تهران -کیش «واقعاً» چه گذشت؟
منتشر شده در تاريخ: 06/12/1388

برخورد با مهماندار جنجالی پرواز تهران - کیش
منتشر شده در تاريخ: 02/12/1388

پاسخ محمد صادقي به ادعاي اماراتيها در مورد فردوسي
منتشر شده در تاريخ: 02/07/1388

روزنامه اماراتی: شاهنامه را فردوسی به تنهایی نسروده است!
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1388

امارات ایران را اشغالگر نامید !
منتشر شده در تاريخ: 08/03/1387

وب‌سايت روزنامه‌ي الخليج به‌نفع خليج فارس هك شد!
منتشر شده در تاريخ: 04/03/1387

شش هزاركيلومتر پياده‌روي از لندن تا هرمزگان براي اعتلاي نام خليج‌فارس
منتشر شده در تاريخ: 03/02/1387

نام خليج فارس در تفاسير قرآني صدراسلام
منتشر شده در تاريخ: 24/01/1387

نخست وزیر امارات زير نام خليج فارس(عکس)
منتشر شده در تاريخ: 01/12/1386

پاسخ شيوخ خليج فارس به لطف رئيس‌جمهور ايران
منتشر شده در تاريخ: 13/09/1386