شماره خبر:  11371    تاريخ انتشار خبر:        ام آبان ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 2169 مرتبه تا کنون

 استخدام مديركل ، شگرد كلاهبرداري سرشاخه‌هاي شركت هرمي

محمدزاده، بازپرس شعبه سوم دادسراي ناحيه 31 تهران با اشاره به دستگيري اين 3 مرد كلاهبردار گفت: اوايل آذرماه امسال مردي با مراجعه به دادسرا، از مديرعامل يك شركت هرمي به اتهام كلاهبرداري شكايت كرد.مرد شاكي در اظهاراتش به بازپرس پرونده گفت: در جستجوي شركتي براي سرمايه‌گذاري بودم تا اين كه از طريق يكي از دوستانم با مديرعامل يك شركت بازرگاني كه محل كار وي در يكي از محله‌هاي مركزي پايتخت بود، آشنا شدم و پس از چند بار ملاقات با او و 2 شريك مالي‌اش، قرار شد پس از سرمايه‌گذاري، ماهانه 20 تا 30 درصد به عنوان سود سرمايه به حساب مالي‌ام واريز كند و علاوه بر آن، شرايط استخدام مرا به عنوان مدير يكي از شركت‌هاي خودروسازي فراهم سازد.

به اين ترتيب، فريب حرف‌هاي آنها را خوردم و 13 ميليون تومان در شركت بازرگاني آنها سرمايه‌گذاري كردم و قرار بود 2 هفته‌اي شركاي آن شركت، شرايط استخدام مرا فراهم كنند كه يكباره ناپديد شدند و جستجوهايم براي يافتن آنها بي‌نتيجه بود.

پس از شكايت اين مرد، افراد ديگري هم به دادسرا مراجعه و شكايت‌هاي مشابهي ارائه كردند. بازپرس محمدزاده ادامه داد: با اطلاعاتي كه ماموران آگاهي تهران از شاكيان به دست آوردند، معلوم شد همگي به يك شيوه مورد كلاهبرداري قرار گرفته‌اند و تصاوير رايانه‌اي از 3 مرد كلاهبردار با هم مطابقت دارد.

ردپاي متهمان در تاسيس 2 شركت هرمي ديگر

به اين ترتيب، پاتوق‌هاي احتمالي متهمان به طور نامحسوس زير نظر قرار گرفت، تا اين كه هفته گذشته، ماموران در ادامه تحقيقات قضايي پليسي پي بردند كه متهمان فراري با تاسيس يك شركت هرمي ديگر، كلاهبرداري‌هاي خود را دوباره در 2 منطقه ديگر تهران آغاز كرده‌اند.

بنابراين، تيم تحقيق با هماهنگي قضايي به محل اختفاي متهمان در شرق تهران اعزام و پس از محاصره مخفيگاه آنها ، موفق به دستگيري متهمان شياد شدند و در بازرسي مخفيگاه متهمان، چند دستگاه رايانه،جزوه‌هاي آموزشي مربوط به شركت‌هاي هرمي و فرم‌هاي استخدام و سرمايه‌‌گذاري براي جويندگان كار و سرمايه‌گذاران، كشف و ضبط شد.

با انتقال متهمان به مركز پليس، آنها مورد بازجويي قرار گرفتند و سرانجام چند روز پيش، به كلاهبرداري از مردم اعتراف كردند.

يكي از متهمان در اظهاراتش به پليس گفت: از اوايل سال جاري با تاسيس چند شركت هرمي، اقدام به جذب جويندگان كار و سرمايه‌گذاران در شركت‌هاي كاغذي پرداختيم.

افرادي را كه براي سرمايه‌‌گذاري به شركت‌هايمان مراجعه مي‌كردند، فريب مي‌داديم و عنوان مي‌كرديم فعاليت‌هايمان قانوني است و علاوه بر سرمايه‌گذاري و دريافت سود 20 تا 30 درصدي، مي‌‌توانيم شرايط استخدام آنها يا يكي از اعضاي خانواده‌شان را در 3 شركت خودروسازي، مخابرات و نفت به عنوان مديركل فراهم كنيم و پس از 2 هفته كه آنها در اين شركت‌ها استخدام شدند، به حقوق كلاني خواهند رسيد و علاوه بر آن، 4 تا 6 بار جهت عقد قراردادهاي كاري شركت‌هاي فوق با شركت‌هاي خارجي مي‌توانند به مدت يك ماه به كشورهاي آسيايي و اروپايي سفر كنند.

با اين ترفند، از جويندگان كار و سرمايه‌گذاران از 13 تا 100 ميليون تومان كلاهبرداري كرديم و هرماه محل شركت را تغيير و به محل ديگري انتقال مي‌داديم.

به دنبال اعتراف اين متهم، 2 همدست وي هم به همكاري با او اعتراف كردند.

زنگ خطري براي مردم

بازپرس محمدزاده، رئيس شعبه سوم دادسراي ناحيه 31 تهران با اشاره به اين پرونده، ضمن هشدار به شهروندان گفت: تمامي شركت‌هاي هرمي كه به بهانه سرمايه‌گذاري و پرداخت سود بالا و استخدام در شركت‌هاي معتبر به عنوان كارمندان و مديران عالي‌رتبه، فاقد فعاليت قانوني بوده‌اند و جز درخصوص كلاهبرداري، فعاليتي ديگر ندارند و مردم بايد آگاه باشند تا در دام چنين شركت‌هايي گرفتار نشوند و به محض مشاهده يا اطلاع از فعاليت چنين شركت‌هاي كاغذي، حتما به مركز فوريت‌هاي پليسي 110 يا مراجع قضايي اطلاع دهند و برخورد قاطعانه قضايي با صاحبان چنين شركت‌هاي هرمي صورت مي‌گيرد.منبع خبر : جام جم - http://jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100924775102 
اخبار مرتبط

اعترافات سردسته شبكه گلدكوئيستي
منتشر شده در تاريخ: 08/11/1387

دستگيري دو سرشاخه گلدكوئيست
منتشر شده در تاريخ: 30/04/1387

ناكامي دختر دانشجو در انتقال 7 كيلو سكه و طلاي گلدكوئيستي
منتشر شده در تاريخ: 07/03/1387